Idee. Google PDA

Od 2001 roku mam (prezent od żony) Palma, takiego pisanego wielką literą, bo od Palm Inc.. Model IIIxe, czyli dziś prawdziwy zabytek :).

Od paru lat szukam następcy, ale nie mogę znaleźć niczego, co by mnie urzekło. Cenię Palm OS za prostotę działania i dobrze działającą synchronizację. Palmtopy z Windows, choć bogatsze w możliwości, są toporne w obsłudze — tak twierdzą przynajmniej Ci, którzy mieli wcześniej Palma — ja też mam podobne odczucia. Słowem — daleko im do prostoty i intuicyjności Palm OS.

Sam Palm też oczywiście ma pewne wady (ale swoje ma też PocketPC z Windows Mobile). Największą dla mnie jest brak w standardzie zintegrowanego oprogramowania łączącego książkę adresową, terminarz, notatki i listę zadań w jedną aplikację. Oczywiście istnieją zastępniki, w rodzaju Agendusa, ale wprowadzenie informacji nadal może być utrudnione, choćby z powodu różnych aplikacji (w moim przypadku Palm Desktop w domu i Outlook w pracy) używanych przez właścicieli PDA.

Dla mnie palmem prawie idealnym byłby palm z prostym interfejsem znanym z Palm OS i synchronizacją z serwisami GoogleGmail, Kalendarz Google, Dokumenty i Arkusze Google czy Google Reader. Dzięki temu dostęp do danych, ich przeglądania i edycji byłby możliwy z poziomu palma, komputera domowego (np. poprzez Google Desktop), jak i dowolnego komputera z dostępem do internetu — poprzez serwisy WWW Google.

Poza wersją biznesową, Google, mógłby oferować wersję PDA dla młodzieży/studentów — z odtwarzaczem mp3, dyktafonem, aparatem, kamerą i, co najważniejsze, z integracją z YouTube/Google Video.

Google mogłoby też pójść na całość, zintegrować istniejące rozwiązania i zaoferować PDA pełniącego rolę przenośnego komputera osobistego — podłączanego do dowolnego komputera przez złącze USB i przejmującego nad nim kontrolę — system ładuje się z pamięci PDA, odtwarza środowisko pracy i aplikacje właściciela PDA, korzystając z zasobów (CPU, pamięć) i peryferii (monitor, klawiatura, drukarka) komputera żywiciela (taki zaawansowany Pendrive z Linuksem).

Ale póki co nie ma ani takich urządzeń, ani oprogramowania integrującego ściśle serwisy Google z aplikacjami PDA. Jestem mocno przekonany, że ten kto pierwszy zaprezentuje takie rozwiązanie szybko stanie się bogaty…

Reklamy

Tagi: , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: